כתיבת קורות חיים - הכנה לראיון עבודה מוצלח

כתיבת קורות חיים – הכנה לראיון עבודה מוצלח

24 02 2009

מעסיקכם הפוטנציאלי יתרשם מכם לראשונה ממסמך קורות החיים שלכם שיונח לפניו. קורות חיים ערוכים ומנוסחים כהלכה יאפשרו לכם לעבור את הסינון הראשון אותו יערוך המעסיק מבין כל מגישי המועמדות למשרה ולהיכלל בין אלה שיזומנו לראיון.

בזמן הראיון מסמך קורות החיים יהיה מונח לפניו וישמש רקע ובסיס לעריכת הראיון כך שבעצם לקורות החיים שוב חשיבות מכרעת גם בשלב הראיון.

לאחר שכבר מצויים בידינו קורות חיים מנוסחים כראוי אין להגישם באופן אוטומטי לכל משרה בה אנו מעוניינים. על קורות החיים להיות מותאמים למשרה אליה אתם מנסים להתקבל.

יש לעבור על המסמך לפני שליחתו למעסיק, לעדכן בו פרטים חדשים ולהדגיש תחומים רלוונטיים שיבליטו אתכם מעל מועמדים אחרים לתפקיד.

החשיבות שבתפיסת תשומת הלב

בדרך כלל קורות החיים שהגשנו יקראו על ידי גורם מוסמך מטעם המעסיק שיהיה עליו לזמן מבין כלל מסמכי קורות החיים שנשלחו על ידי מגישי המועמדות למשרה את המתאימים ביותר לראיון עבודה (בין אם אותו גורם או אדם אחר).

אתם מגישים קורות חיים יחד עם עוד עשרות ואף מאות מועמדים נוספים.

אם לא נצליח לתפוש את תשומת ליבו ולהתבלט ניבלע בין השאר לא נעבור את הסינון הראשוני ולא נזכה להיות מזומנים לראיון. אין זה אומר בהכרח שאנו מתאימים פחות. אלה רק שלא עלה בידינו לשווק את עצמנו כראוי כשניתנה לנו הבמה לעשות זאת.

כדאי לשמור על המבנה המקובל

כדי להקל על הקורא וליצור מסמך ידידותי שיאפשר לפרט את הכישורים באופן שירשימו את הקורא כדאי להשתמש במבנה קורות החיים לפי הסטנדרטים הנהוגים.

פרטים אישיים

נתונים אלה יופיעו לרוב בצד השמאלי העליון בעמוד ויכללו שם מלא, כתובת מגורים, גיל או שנת לידה, מספרי טלפון מעודכנים, כתובת אי-מייל. אפשר להוסיף מצב משפחתי.

השכלה

בפסקה זו יש לפרט עלפי הסדר את שמות מוסדות הלימודים בהם למדתם, תחום הלימוד, סוג התעודה שקיבלתם, ותקופת הלימודים. סדר כתיבת ההשכלה הוא מהתואר הבכיר ביותר ומטה.

נהוג כי מועמדים בעלי תואר ראשון, שני ומעלה יכולים להשמיט את פרטי לימודיהם בתיכון.

תת קטגוריה בפסקת ההשכלה יכולה להיות כזו המפרטת קורסים והשתלמויות במידה ויש קורסים מקצועיים שלמדתם, יש להוסיף אותם תחת כותרת זו בצירוף המוסד בו הקורס נלמד והתעודה שהתקבלה.

שירות צבאי

יש לפרט אילו תפקידים מלאתם במהלך השירות הצבאי או במסגרת שירות לאומי. כמובן שחשוב לא לשכוח לציין את משך השירות (חלקי,סדיר, עתודאי, קבע) וכן את התפקידים השונים שבהם הוצבתם במהלך השירות בצה"ל והדרגה הצה"לית בעת השיחרור.

חשוב לא פחות לציין ולפרט אודות קורסים בהם נטלת חלק בצבא ותעודות מקצועיות באם קיימות.

אם ברשותכם תעודות הצטיינות או מכתב שחרור מרשים, המציין ומפרט תכונות אופי בולטות – חשוב ורצוי לצרף תצלום מהמכתב לקורות החיים.

כל מעסיק שיפגוש אותך מצפה לראות ובודק את הנתונים אודות שרותך בצה"ל – זוהי חובה אזרחית ולאומית ממדרגה ראשונה.

איפה עבדת עד היום? תיאור עבר תעסוקתי

את מקומות העבודה הקודמים שלכם צריך כמובן לכתוב בסדר כרונולוגי. מקום העבודה הנוכחי או האחרון (למי שאינו עובד כרגע) יופיע ראשון ברשימה ואילו מקום עבודתכם הראשון, יופיע בתחתית הרשימה.

ניתן לוותר על עבודות זמניות או על מקומות עבודה שבהם הועסקתם פחות מחצי שנה. מאידך, אם אתם בתחילת הדרך המקצועית בשוק העבודה, ניתן בהחלט לציין כל מקום עבודה מכל סוג, שאחרת קורות החיים שלך יראו דלים מדי.

יש לפרט לגבי כל מקום עבודה את תקופת ההעסקה והתפקיד אותו מלאתם בצורה קריאה וברורה.

נסו לפרט בצורה עניינית אודות התפקיד שאותו מילאתם, מה עשיתם במסגרת התפקיד ומה היו תחומי האחריות שלכם. חשוב במיוחד לפרט אודות תפקידים שכללו ניהול צוות עובדים או פרוייקטים באחריות אישית מלאה.

פירוט מספר רב מדי של מקומות עבודה עשוי לגרור רושם של אי יציבות וחוסר יכולת התמדה לכן ניתן לתת דגש על משרות הרלוונטיות לתחום העבודה לה אתם שואפים להתקבל. חשוב להשלים רצף תעסוקתי, תקופות שעבורן לא תציינו מקום עבודה יעלו תהיות ושאלות.

תכונות כישורים ונתונים רלוונטיים נוספים

בפסקה תחתונה ניתן וחשוב לפרט תכונות אופי אישיות בולטות. השתדלו לכוון את רשימת התכונות לאופי התפקיד אליו אתם רוצים ושואפים להתקבל.

כישורים נפוצים שנהוג לכתוב תחת סעיף זה הם שליטה בתוכנות, רמת ידיעת שפות ועוד.

כמו כן תחת כותרת זו אפשר להוסיף משפט קצר על תחביבים ייחודיים במידה ואתם חושבים שזה יוסיף לרושם הכללי ולהתרשמות מאישיותכם.

על קורות החיים להיות מנוסחים בצורה בהירה, תמציתית, ומעניינת עד כמה שניתן (לכן חשוב לעבור על קורות החיים ולהתאימם למשרה המסוימת) אורך מסמך קורות חיים צריך להיות עמוד אחד, לכל היותר שניים.

זכרו שהמעסיק מקבל את קורות החיים שלכם, ובאמצעותו תיפול ההחלטה האם לזמן אתכם לראיון. לכן יש להשתדל להבליט את יתרונותיכם, על מנת שתעוררו רצון להמשיך את תהליך המיון גם אתכם מבין כל שאר המועמדים.

פעולות

מידע על הקטע3 תגובות על הקטע ”כתיבת קורות חיים – הכנה לראיון עבודה מוצלח“

24 02 2009
משתמש אנונימי (לא מזוהה)(13:31:21) :

כתיבת קורות חיים – הכנה לראיון עבודה מוצלח…

לא קל למצוא עבודה בעת מיתון, אבל עדיין אפשר לעשות הרבה יותר! כתיבת קורות חיים והכנה לראיון עבודה הם חלק חשוב בדרך שלך……

5 03 2009
זיו רייך(12:06:08) :

מצוין

29 11 2009
קריטריונים לסינון מועמדים על ידי חברות השמה(22:43:45) :

[...] הסינון הראשוני שמבצעות חברות ההשמה הוא בין פניות של דורשי עבודה המגיעות אליהן בצורת קורות חיים. [...]

השאר תגובה

עליך להיות מחובר על מנת לפרסם תגובה