קריירה זה עניין רציני - מסלול לקריירה מוצלחת

קריירה שתתאים בדיוק למי שאתם…

29 03 2009

קריירה – תכנון קריירה, טיפים לבניית קריירה…כאשר אדם עומד בפני החלטה גורלית כמו בחירת מסלול חיים, תכנון קריירה והחלטה בנוגע לכיוון התעסוקה שלו, בין אם כאשר הוא משתחרר מהצבא ומתחיל את מסלול חייו, ובין אם במהלך החיים כאשר הוא מתכנן שינוי כיוון, ישנם מספר גורמים שכדאי לקחת בחשבון.

במאמר זה נביא נקודות למחשבה לתכנון קריירה, טיפים לבחירת מסלול קריירה, ועוד.

בחירת הקריירה הנכונה

רבות דובר בנושא תחום העיסוק הנכון עבור אדם. איך יודעים, מה נכון עבורי? איך יודעים מהו תחום העיסוק שימשיך לעניין, לאתגר, ולספק לאורך שנים?

התשובה לשאלה זו נחלקת לשתיים. מומחים מייעצים, בנוגע לבחירת תחום עיסוק שיאפשר בניית קריירה מאתגרת, לבחון דווקא את העבר, ולא את העתיד.

השאלות שכדאי לשאול בזמן ששוקלים בחירת מסלול קריירה הן – מהם התחומים בהם אני טוב, או תמיד הייתי טוב בהם? מה עניין אותי לאורך השנים? או אפילו – מה רציתי לעשות כשהייתי צעיר או קטן? מהם העדפותיי בנוגע לקריירות אפשריות? מה מתאים לתחומי העיסוק ותחומי העניין שהיו לי לאורך שנות חיי עד כה?

נקודה נוספת שחשוב להעלות כאן היא, שכיום החלטות בנוגע לקריירה אינן בהכרח החלטות שיחייבו לאורך כל החיים.

כיום, מקובל ואפשרי לבחור בהסבה מקצועית לאחר מספר שנות עיסוק, לצאת ללמוד תחומי עיסוק חדשים לחלוטין או להרחיב את תחומי העיסוק הנוכחיים. אין סיבה לאפשר ללחץ לעוות את ההחלטה בנוגע לקריירה, כאשר חושבים שזו החלטה לכל החיים.

תמיד ישנה האפשרות לעשות שינוי קריירה. כדאי, עם זאת, לבנות מסלול שייארך לכל הפחות חמש שנים.

עוד כדאי לקחת בחשבון, שישנם תחומים שקל להתנייד בתוכם, במעיין הסבות קטנות, של תחומי מיקוד ולא של עיסוק עיקרי.

לדוגמה, בתחום המיחשוב, ניתן לבחור בין תכנות, עיצוב גרפי, תכנות לאינטרנט, שיווק ואפילו קידום אתרים, ועוד. קל בתחום זה, לעשות שינוי מיקוד ולהחליף את מרכז הכובד של העיסוק היומיומי.

כאשר בוחרים מסלול לקריירה, כדאי לבחון את גמישות המסלול, אפשרויות התעסוקה והרבגוניות שלהם, כמות החברות והתחרות בשוק, ועד כמה יהיה אפשרי בתוך מספר שנים להחליף מקום עבודה ולגלות עניין חדש בתחום.

כיצד להשיג את הידע הדרוש בתחום?

לאחר שיש בידך כיוון בנוגע לתחום אותו היית מעוניין לפתח לכדי קריירה, נשאלת השאלה, כיצד להרחיב את אופקיך ולהפוך מקצועי בתחום?

תשובות לדוגמה יהיו – לימודי תואר ראשון, תואר שני ו/או דוקטורט בתחום, לימודי תעודה להסבה מקצועית, או אפילו לימודים תוך התנסות, אם הדבר אפשרי עבורך.

בתחום זה אנו מציעים – התעניין בתחום אותו בחרת. בקר במקומות עבודה שעוסקים בתחום זה, או במוסדות לימוד בתחום.

קרא ספרים בתחום, ראיונות עם אנשי מקצוע בתחום, ואם אתה יכול, נסה למצוא אדם בעל קריירה כשלך ולראיין אותו בנוגע לעבודה – מהם יתרונותיה בעיניו? מהם חסרונותיה?

האם לפי הבנתו תוכל אתה לקבל את התנאים וההטבות החשובות לך באם תבחר אכן לפתח קריירה בתחום זה? כדאי לקבל החלטה בנוגע לבניית מסלול קריירה בכובד ראש, ותוך שאתה לוקח בחשבון גורמים סביבתיים רבים כל שאתה יכול.

בשלב המחקר וקבלת ההחלטות, אין סיבה לבחור רק בקריירה אפשרית אחת

כאשר אתה נמצא בשלב של בחינת האפשרויות, קריאת חומרים, שיחה עם אנשים בתחום והבנת המשמעויות בבחירת מסלול קריירה כזה או אחר, אין זה מחוייב המציאות שתבחר לברר בנוגע לקריירה אחת.

אמנם, מדובר במאמצים ומשאבים אישיים רבים שעליך לבזבז לטובת הבנה מעמיקה של הנושאים הקשורים בבחירת קריירה כזו או אחרת, אולם עם זאת, מדובר בהלטה רבת חשיבות בנוגע לשעות רבות בחייך בשנים הקרובות, לכן המלצתינו היא דווקא להשתדל ולהשקיע לפחות בשני תחומים אפשריים של בניית קריירה.

אנשים מופתעים לעיתים, עד כמה החלטתם הסופית בנוגע לקריירה אינה זו שהם חשבו שיקבלו כשהתחילו את מסלול ההיכרות והבירור בנוגע לקריירה כזו או אחרת. לכן הנה טיפ נוסף – החליטו מראש, כי אתם מבררים לפחות בנוגע לשני מסלולי קריירה שונים.

אם תוכלו למצוא שלושה רעיונות למסלול קריירה אפשרי מבחינתכם – מה טוב. אל תחששו אם אתם נוטים לשנות את דעתכם. אולם, מומלץ לכתוב דעות אלה כדי שלבסוף תוכלו לקבל החלטה מושכלת.

פעולות

מידע על הקטע2 תגובות על הקטע ”קריירה שתתאים בדיוק למי שאתם…“

29 03 2009
משתמש אנונימי (לא מזוהה)(19:43:18) :

מסלול מקצועי לבחירת קריירה שתתאים לך…

קריירה – תכנון קריירה, טיפים לבניית קריירה…כאשר אדם עומד בפני החלטה גורלית כמו בחירת מסלול חיים, תכנון קריירה והחלטה בנוגע לכיוון התעסוק…

1 04 2009
ביטוחים(11:12:31) :

מאמר מעניין ומועיל!

השאר תגובה

עליך להיות מחובר על מנת לפרסם תגובה