כתיבת קורות חיים מרשימים - ניסוח קו"ח ישר ולעניין

כתיבת קורות חיים מרשימים – איך עושים את זה?

1 04 2009

החשיבות שבניסוח נכון, נאה ועניני, של קורות חיים ברור. מסמך קורות החיים הוא האפשרות הראשונה של מעסיקכם הפוטנציאלי להתרשם מכם. רושם ראשוני זה הוא שיקבע אם תיבחרו להיות בין מגישי המועמדות שיזומנו לראיון עבודה. אז עושים את זה נכון?

כמו כן לרוב יהיו קורות חיים שניסחתם מונחים לפני המראיין אתכם ויהוו את הבסיס לראיון.

בראיון, בין שאר הנקודות שתתבקשו להתייחס אליהן, אתם עשויים להרחיב את הנקודות שציינתם בקורות החיים. זו אגב, אחת הסיבות בשלן כדאי להצימד לאמת,ולהימנע מהגזמות, בשעת כתיבת קורות החיים.

גם מי שכבר מצויים בידיו קורות חיים שנוסחו כהלכה עליו לעבור עליהם ולשנותם בהתאם לכל משרה שעבורה מגיש הוא אותם הפעם.

מלבד עדכון פרטים שהשתנו יש לערוך שינויים שיבליטו תחומים הנוגעים לתפקיד המבוקש וליצור תמונה כוללת אשר תקנה לכם יתרון על מועמדים אחרים המתחרים עמכם לקבלת המשרה.

המבנה המקובל כמסגרת

לקורות חיים מבנה מקובל (שיפורט בהמשך) עליו כדאי לשמור כדי להקל על הקורא אשר ימצא מסמך מחולק באופן מוכר, שמקל עליו את ההתמצאות בו, אינו יומרני, ובסך הכול הינו מסמך "ידידותי למשתמש".

עם זאת חשוב למצוא דרכים, במסגרת המבנה המקובל, לתפוש את תשומת ליבו של המעסיק הפוטנציאלי (או הגורם המוסמך מטעמו שלידיו הופנו קורות החיים). יש לזכור כי בדרך כלל יש צורך לעבור על עשרות, ולעיתים מאות, קורות חיים ולהחליט לזמן רק כמה מועמדים לראיון.

עלינו למצוא דרכים לעורר תשומת לב ולחרוט את קורות החיים שלנו בזיכרונו של מבצע המיון הראשוני כדי לעבור סינון זה. את תשומת הלב יש לעורר על ידי הבלטה של נקודות שיזקפו לזכותנו תוך שאנו מעוררים עניין לבדוק ולברר יותר לגבינו במסגרת הראיון.

יש להימנע מניסיון לשלב הומור (אין זה המקום) או פניות אישיות וכו', על המסמך לשמור על צביונו המקצועי והענייני.

סעיפים מקובלים במסמך קורות החיים

את מסמך קורות החיים מקובל לערוך כך שיכיל סעיפים קבועים שהם עקרוניים להבנת הנסיון המקצועי ואפשרויות ההעסקה, ובסדר מסויים.

להלן הרחבה:

הסעיף הראשון הוא לרוב סעיף הפרטים האישיים. על נתונים אלה להכיל שם מלא, כתובת מגורים, גיל או שנת לידה, מספרי טלפון מעודכנים, כתובת אי-מייל. אפשר להוסיף מצב משפחתי.

הסעיפים הבאים יפרטו את מצבו של מבקש העבודה מבחינת תעסוקה במקומות עבודה קודמים. בסעיף זה יש לציין כל מקום עבודה בו עבדתם, שיסייע למעסיק להתרשם מקורות החיים באופן חיובי.

את מקומות העבודה יש לרכז מהאחרון לראשון, כלומר, המישרה האחרונה שבה עבדתם תופיע ראשונה ברשימה.

אין צורך לפרט משרות בהן עבדתם למשך זמן קצר, אין צורך לפרט משרות שבהן הועסקתם בנושא שאינו רלוונטי לעבודה זו, ועם זאת, חשוב שלא יווצרו "חורים" מבחינת תאריכים, שלא תוכלו להסביר.

עבור כל מקום תעסוקה, יש לפרט תקופת ההעסקה (ניתן לציין שנים בלבד) והתפקיד אותו מילאתם, בקיצור.

בהמשך, יופיע סעיף ההשכלה. בפסקה זו יש לפרט, שוב באופן מתוארך, מהעדכני ביותר להיסטורי ביותר, כלומר, מהמאוחר למוקדם, את שמות מוסדות הלימודים בהם למדתם, תחום הלימוד, סוג התעודה שקיבלתם, ותקופת הלימודים.

ניתן לציין גם לימודי קורסים והשתלמויות, אם להבנתכם פירוט זה יעזור למעסיק הפוטנציאלי לקבל תמונה מדוייקת יותר של יכולתכם לתרום למקום העבודה.

עם זאת, ניתן להפריד את תחום הלימודים בקורסים והשתלמויות מהסעיף המפרט לימודים במוסדות אקדמיים, ובבית ספר תיכון.

סעיף השירות הצבאי יופיע, כאשר ככל שהשירות הצבאי רחוק יותר בעברכם, ורשימת מקומות התעסוקה שלכם מתארכת, סעיף השירות הצבאי הופך רלוונטי פחות ויכול להתקצר.

בסעיף זה רצוי לציין שנות שירות, תפקיד, ודרגת שחרור.

תחביבים, תכונות נוספות או נתונים רלוונטיים אחרים

בפיסקה תחתונה, ניתן לציין פרטים אינטימיים יותר, העשויים לצייר אתכם בעיני המעסיק באופן אנושי יותר.

ניתן לציין תחביבים, תכונות אישיות (כמו – אוטודידאקטיות, מסירות, וכו'), ועם זאת, חשוב לשים לב שהתכונות אותן אתם בוחרים לציין, רלוונטיות לקבלת החלטה בנוגע אליכם.

מקובל כדאי בסעיף הנתונים הרלוונטיים הנוספים, להתייחס לידיעת השפות ולפרט באילו שפות אתה שולט, ובאיזו רמה (חלש – בינוני – טוב – ברמת שפת אם) בקריאה, בכתיבה, ובדיבור.

חשוב לנסח את מסמך קורות החיים בצורה תמציתית וברורה, כך שתבלוט משאר המסמכים שעל שולחנו של המעסיק, ותאפשר לו להבין מה אתם מציעים בהינף מבט, או גם בקריאה חפוזה של המסמך.

אורך המסמך  צריך להיות עמוד אחד, וחשוב להקפיד על כך, גם במחיר צמצום כמות המידע הנשלחת למעסיק.

חשוב, לעשות מאמץ להבליט את יתרונותיכם, על מנת שתעוררו רצון להמשיך את תהליך המיון אתכם.

פעולות

מידע על הקטעתגובה אחת על הקטע ”כתיבת קורות חיים מרשימים – איך עושים את זה?“

10 11 2009
מלי(16:29:05) :

תודה על המידע.
לאחר כתיבת קורות חיים ניתן להתחיל בחיפוש עבודה באתר joet.
האתר מכיל מגוון רחב של הצעות עבודה במגוון תחומים.

השאר תגובה

עליך להיות מחובר על מנת לפרסם תגובה