שירותי השמה - מדריך השמת עובדים בישראל

שירותי השמה – מדריך השמת עובדים בישראל

21 07 2009

שרותי השמה הם שרותים המתאמים בין דורשי עבודה לבין משרות פנויות מצד אחד ובין מעסיקים המחפשים כח אדם לתפקידים במקומות עבודה לבין מועמדים פוטנציאלים מצד שני.

שוק העבודה הוא מיסודו גוף דינאמי. מדי שנה עובדים ותיקים פורשים מעבודתם ועובדים צעירים מצטרפים למעגל העבודה.

בעלי תפקיד עולים בדרגה ויש למלא את מקומם שהתפנה בעובדים אחרים.

כמו כן יש עובדים המחפשים להיטיב את תנאיהם במקום עבודה חדש ויש עובדים שמסיבות שונות פוטרו מעבודתם ומבקשים למצוא מקום עבודה חלופי.

מצד שני גם מקומות העבודה משתנים – משרדים, מחלקות או מפעלים שלמים מצטמצמים או נסגרים ופולטים עובדים המחפשים מקור פרנסה, או לחילופין משרדים, מחלקות ומפעלים נפתחים או מתפתחים בכיוונים חדשים ומחפשים כח אדם מתאים.

שרותי ההשמה מיועדים לטפל בשינויים אלה: למצוא עבודה לדורשי העבודה ולמצוא למעסיקים כח אדם על פי הצורך.

הספקים של שרותי השמה

שרות התעסוקה הממלכתי הכפוף לשר התעשיה, המסחר והתעסוקה (שר התמ"ת) אשר משרדיו פזורים בכל רחבי הארץ מעניק שירותי השמה חינם בארץ הן לעובדים והן למעסיקים הפונים אליו ואמור, על פי החוק, לרכז ידיעות על המצב בשוק העבודה ועל מגמות ההתפתחות בו, על מנת להסדירו.

בנוסף לשרותי השמה מטפל שירות התעסוקה הממלכתי בנושא האבטלה עם המוסד לביטוח לאומי.

בנוסף לשרות התעסוקה הממלכתי קיימות חברות השמה וחברות כח אדם רבות המתחרות על השוק.

חלקן מתמחה בתחומים מסויימים כגון השמה בתעשיה, מחשבים, טיפול באקדמאים ובכירים, השמת אנשי מקצוע בהייטק, כח אדם זר לעבודה חקלאית או סיעודית. וכו'.

חלק מהחברות מתמחה באזורים מסויימים כגון צפון הארץ, ת"א וכו' ויש חברות הקשורות גם למקומות עבודה בחו"ל.

חברות אלו הן גופים מסחריים בעלי כוונות רווח וההתקשרות עמן עשויה להיות כרוכה בחוזה מחייב בתשלום, בד"כ מצד המעסיק.

שירותי נלווים לשרותי השמה

שרותי ההשמה התמקצעו והתיעלו במהלך השנים. המיון הן של העובדים והן של מקומות העבודה מדויק יותר ונעשה על ידי רכזי השמה מקצועיים, פעמים רבות מלווים בעובדים סוציאלים ו/או פסיכולוגים.

החברות משקיעות בהקמת תוכנות הכוללות מסד נתונים נרחב ומפורט הן של דורשי העבודה והן של מקומות עבודה והסיווגים המקצועיים בהם.

בנוסף להאדרת עצמן בנסיון עתיר שנים ובהצלחות מרובות של התאמה מירבית, חברות ההשמה מתחרות ביניהן בפירסום עצמן כבעלות קשרים נרחבים עם מעסיקים רבים ומובילים בתחומם.

החברות מתחרות ביניהן על ליבו של העובד בהעניקם לפונים יחס אישי על ידי רכז השמה איתו הם יכולים לעמוד בקשר, מנחים את הפונים ברזי כתיבת קורות חיים והכנה לראיונות עבודה, ומפרסמים לוחות דרושים עמוסים ומגוונים בהצעות עבודה.

לעומת זאת, למעסיקים מבטיחות חברות ההשמה טיפול ראשוני במועמדים הכולל מיון מקצועי על ידי רכז ההשמה.

ההפניה למעסיק היא רק של מועמדים העונים במדויק להגדרות כפי שנמסרו לחברת ההשמה הן מבחינה מקצועית והן מבחינת אישיות העובד (אם נמסרו דרישות כאלו), ובכך לחסוך ממנו השקעה כספית בפרסום וזמן יקר לראיונות, תוך הבטחת התאמה מירבית בכל האספקטים.
.
חברות ההשמה משקיעות משאבים בשיווק עצמן.

לרובן ככולן יש אתר אינטרנט הכולל פרטים לגבי ההתמחות של החברה, נתונים לגבי הצוות ומקומות הסניפים וכן נתונים לגבי השירותים הנלווים להשמה שהחברה מספקת לפונים אליה כגון הדרכה בכתיבת קורות חיים, טיפים בעניין ראיונות עבודה וכו'.

פניה לספקים של שירותי השמה

הפניה לספקים של שירותי השמה מתאימה קודם כל למובטל הזקוק למקום עבודה.

למעשה, טוב לסקור את שוק ההשמה וליצור קשר עם חברות אחדות המפרסמות עצמן כמתמחות בתחום הספציפי של העובד היות ובידן מגוון רב של אפשרויות.

על ידי כך הוא יחסוך לעצמו את העיון המעייף בלוחות דרושים ויבטיח לעצמו לפחות מיון ראשוני.

מן הראוי שהעובד ילמד מסריקה באתרי האינטרנט כיצד "למכור" את עצמו וכן שיתקשר מידי פעם לרכז ההשמה ביוזמתו כדי להזכיר לו את קיימו בין כל הפונים האחרים.

במקביל מתאימה כמובן הפניה לספקים של שרותי השמה למעסיקים המחפשים כח אדם.

כדי ליעל את תהליך ההשמה ולהגיע להתאמה מירבית רצוי שהמעסיק יגדיר בפרוט ובמדויק את דרישותיו מהעובד הן מבחינה מקצועית והן אולי מבחינת תכונות אישיות וחברתיות.

לעיתים עובד הרוצה לבדוק אפשרות החלפת מקום עבודה אינו מעוניין להפיץ את הדבר.

עבורו הפניה לחברה המעניקה שרותי השמה יכולה להוות מקור מהימן לאינפורמציה לגבי סיכוייו בנושא.

באופן דומה, פניה לספקים של שירותי השמה עשויה לעזור לעובד לבחון את מעמדו בשוק העבודה מבחינת המעמד, השכר והסיכוי לקידום.

פעולות

מידע על הקטעהשאר תגובה

עליך להיות מחובר על מנת לפרסם תגובה